Про двері в захисних спорудах цивільного захисту
- СКЗ24
- 12 трав.
- Читати 5 хв
Оновлено: 27 трав.
Головне про двері в захисних спорудах та спорудах подвійного призначення (СПП) з будівельних норм:
Типи дверей: У ДБН В.2.2-5:2023 згадуються різні типи дверей:
Захисно-герметичні двері (ворота): Встановлюються у зовнішній та внутрішній стінах тамбур-шлюзу, у зовнішній стіні тамбура, а також у дверних прорізах аварійних виходів (люків). Вони повинні відповідати класу захисту сховища та розраховуватися на навантаження від дії повітряної ударної хвилі. Параметр розрахункового навантаження цих дверей має дорівнювати або перевищувати значення qех,eqv, кПа.
Герметичні двері: Встановлюються у внутрішній стіні тамбура. Також використовуються в тамбур-шлюзах.
Захисні двері: Встановлюються на шляхах доступу до ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ. Дверні прорізи із захисними дверима безпосередньо до приміщень ПРУ/СПП повинні відповідати вимогам пункту 7.5.3.4. Вони використовуються в отворах аварійного виходу у вигляді прорізу, що заповнюється захисним люком, а також у дверних прорізах з ПРУ/СПП у тунель аварійного виходу.
Протипожежні двері: Використовуються для заповнення дверних прорізів приміщень електрощитових. Вони мають бути 2-го типу, відчинятися назовні та мати замки, що самі замикаються і відмикаються зсередини без ключа.
Герметичні двері (для дренажної станції): Дренажні станції перекачування повинні мати тамбур з двома герметичними дверима, що відчиняються у бік станції.
Функції та захисні властивості:
Двері (захисно-герметичні, герметичні) повинні забезпечувати герметичність споруди.
Захисно-герметичні двері забезпечують захист від ураження іонізуючим випромінюванням, зменшують вплив дії ударної хвилі від звичайних засобів ураження та потрапляння уламків від таких засобів.
Конструктивно-планувальні рішення входів сховищ та СПП із захисними властивостями сховищ повинні забезпечувати необхідний захист від проникаючої радіації та дії засобів звичайного ураження.
Захисні двері для ПРУ/СПП із властивостями ПРУ повинні відповідати вимогам 7.5.3.4.
Закладні частини для кріплення захисно-герметичних, герметичних дверей, віконниць (люків) повинні проєктуватися з урахуванням навантажень від дії повітряної ударної хвилі. По периметру закладних частин дверей передбачається встановлення штуцерів для нагнітання розчину.
Розташування та кількість:
Кількість входів до сховищ (але не менше двох) розраховується залежно від місткості.
Входи в сховища та СПП із захисними властивостями сховищ слід передбачати розосередженими (не менше двох виходів мають бути розосередженими) з урахуванням напрямку руху основних потоків людей.
Всі входи у сховища (крім тих, що обладнані тамбур-шлюзами) повинні обладнуватись тамбурами.
Для сховищ місткістю 300 осіб і більше слід передбачати тамбур-шлюз. Для місткості 300-600 осіб – однокамерний, для більшої місткості – двокамерний. Допускається два однокамерних тамбур-шлюзи замість одного двокамерного для сховищ понад 600 осіб. Для сховищ закладів охорони здоров'я місткістю до 200 осіб влаштовується однокамерний, при більшій місткості – двокамерний тамбур-шлюз.
Сховища повинні мати мінімум один аварійний вихід. Аварійні виходи обладнують захисно-герметичними дверима (люками).
Для сховищ місткістю 301+ осіб (або 601+ при реконструкції) один з виходів слід обладнувати як аварійний у вигляді тунелю. Виходи зі сховища у тунель обладнуються захисно-герметичними і герметичними дверима.
Для сховищ місткістю до 300 осіб (або 600 при реконструкції) допускається передбачати аварійний вихід у вигляді вертикальної шахти з захисним оголовком, з'єднаної зі сховищем тунелем. Вихід із сховища у тунель обладнується захисно-герметичними і герметичними віконницями (люками).
Аварійні виходи слід проєктувати розосередженими.
Для ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ місткістю 20 осіб і менше, може передбачатися мінімальна кількість приміщень, включаючи приміщення для біо/хімічних туалетів або виносної тари.
ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ місткістю до 15 осіб включно допускається обладнувати один вхід за умови влаштування аварійного виходу у вигляді прорізу, який заповнюється захисним люком.
ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ місткістю 16 осіб і більше повинні мати не менше одного аварійного виходу.
Допускається замість аварійного виходу влаштовувати не менше двох евакуаційних виходів (або входів, що виконують функцію евакуаційних виходів) для ПРУ/СПП місткістю 16+ осіб. Вони повинні вести безпосередньо назовні.
Не допускається розміщення вікон у сховищах та СПП із захисними властивостями сховищ.
Розміри:
При капітальному ремонті, якщо немає технічної можливості, допускається влаштовувати дверні прорізи вхідних дверей для сховищ не менше 0,8 м у просвіті.
Для СПП із захисними властивостями сховищ ширина у просвіті дверей приймається не менше 0,9 м (допускається 0,8 м при капремонті за відсутності тех. можливості).
Для ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ кількість входів не менше двох із шириною дверних прорізів у просвіті не менше 0,9 м (допускається 0,8 м при капремонті за відсутності тех. можливості).
Ширина у просвіті дверей для ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ приймається не менше 0,9 м.
Ширина тамбур-шлюзу, тамбура та передтамбура при дверях повинна бути на 0,6 м більше ширини дверного полотна.
Мінімальний розмір тамбура – 1,5 м х 1,5 м.
Для сховищ закладів охорони здоров’я ширина передтамбура, тамбура-шлюзу – 2,5 м, тамбура – 2,0 м. Довжина тамбура та тамбура-шлюзу – 4-4,5 м, передтамбура – 2,0 м.
Двері аварійних виходів у тунель для сховищ місткістю 301+ повинні бути розміром не менше 1,2 м х 2,0 м у просвіті.
Віконниці (люки) аварійних виходів у тунель для сховищ місткістю до 300 осіб повинні бути розміром не менше 0,9 м х 1,3 м у просвіті при реконструкції та не менше 1,5м х 1,5м при новому будівництві.
При влаштуванні в оголовках аварійних виходів сходових маршів, захисно-герметичні та герметичні двері мають бути розміром не менше 0,9 м х 1,8 м.
Дверні прорізи із ПРУ/СПП у тунель аварійного виходу мають заповнюватися захисними дверима розмірами у просвіті не менше 0,9 м х 2,0 м або люком розміром не менше 0,9 м х 1,4 м.
Приміщення електрощитових потрібно відокремлювати від суміжних приміщень протипожежними перегородками 1-го типу та перекриттям 3-го типу із заповненням дверних прорізів протипожежними 2-го типу.
Конструктивні рішення входів:
Входи в сховища та СПП із захисними властивостями сховищ повинні забезпечувати необхідний захист та виключати можливість прямого попадання уражаючих засобів. Для цього передбачають влаштування у входах поворотів (одного або двох) під кутом 90° або захисних стінок-екранів проти дверних прорізів з перекриттями.
Відстань між захисною стінкою-екраном та початком сходів або пандуса має бути не менше 1500 мм для можливості маневрування на кріслі колісному.
Розміри захисної стінки-екрана мають забезпечувати повне закриття дверних прорізів та бути ширшими і вищими від них не менше ніж на 0,3 м з кожного боку. Рекомендовано будувати стінку-екран на всю висоту приміщення.
Конструктивно-планувальне рішення вхідної групи евакуаційних виходів ПРУ/СПП з властивостями ПРУ повинно утворювати замкнутий об’єм (приміщення) без віконних прорізів.
При вході у ПРУ слід влаштовувати водозбірні приямки.
Доступність для МГН:
Якщо є пороги в дверних прорізах, вхід має бути обладнаний відкидним або переносним пандусом.
Відстань між захисною стінкою-екраном та початком сходів або пандуса має бути не менше 1500 мм для можливості маневрування на кріслі колісному.
В основному приміщенні для укриття слід передбачати вільний простір (зону) для осіб з інвалідністю, позначену відповідними вказівниками.
Радіаційний захист (для ПРУ):
У розрахунку коефіцієнта послаблення радіаційного впливу враховується вага 1 м² огороджувальної конструкції (стіни) з отворами (дверними, віконними).
Значення коефіцієнта Ко, який враховує проникнення випромінювання крізь отвори, залежить від площі отворів (So), які не захищені екранами чи іншими конструктивними рішеннями. Заповнення прорізів захисно-герметичними дверима, ставнями тощо не вважається захистом прорізу від радіації при визначенні площі So.
Прикладом конструктивного рішення, що зводить площу So до нуля, є вхідний тамбур та захисний екран.
Джерело: ДБН В.2.2-5:2023 "Захисні споруди цивільного захисту"
Comments